رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه
رمز حیات

آیه امروز:

کَأَنَّهُنَّ بَیْضٌ مَکْنُونٌ ﴿۴۹ صاقات﴾
گوئی (از لطافت و سفیدی) همچون تخم شترمرغی هستند که (در زیر بال و پر مرغ) پنهان مانده (و دست انسانی هرگز آن را لمس نکرده است).

رمز حیات

رمز حیات

طبقه بندی موضوعی

رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه

شأن نزول آیه 86 سوره هود

بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ وَمَآ أَنَاْ عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ

  • ترجمه:

(مال و سرمایه‏ى حلالى که) خداوند (براى شما) باقى گذارده (از مال و ثروتى که در اثر کم فروشى بدست مى‏آورید) برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید، و من نگهبان شما (بر حفظ ایمانتان و پذیرش این راه) نیستم.

  • تفسیر:

«بقیّت اللَّه» در این آیه به معناى درآمد و سودى است که از یک سرمایه‏ى حلال و خداپسندانه براى انسان باقى مى‏ماند و صد در صد حلال است.
امّا در روایات به هر وجود مبارکى که به اراده‏ى خداوند براى بشریّت باقى مى‏ماند، «بقیة اللَّه» گفته مى‏شود. از جمله به سربازان مؤمنى که پیروزمندانه از جبهه‏ى جنگ برمى‏گردند، زیرا به اراده‏ى الهى باقى مانده‏اند.
به امام عصر (عجّل‏اللَّه‏تعالى‏فرجه‏الشریف) نیز «بقیة اللَّه» مى‏گویند، چون آن وجود شریف به خواست خداوند براى هدایت مردم ذخیره و باقى نگهداشته شده است.
در روایات مى‏خوانیم که یکى از نام‏ها و اسامى مبارک آن حضرت «بقیة اللَّه» است و ما بر او به این نام سلام مى‏کنیم: «السلام علیک یا بقیة اللَّه فى ارضه». وقتى آن حضرت در مکّه ظهور فرمایند، این آیه را تلاوت کرده و مى‏فرمایند: من آن «بقیّة اللَّه» هستم. البتّه به سایر معصومین‏علیهم السلام نیز لقب «بقیةاللَّه» داده شده است.

  • به طور خلاصه میتوان گفت:

در قرآن کریم آیات بسیاری داریم که موضوع اولیه آیه در زمان انبیای گذشته بوده است اما مصداقی از آن نیز در زمان دیگر نیز محقق می‌شود. آیه مورد بحث نیز همینطور است، بقیة‌الله به‌معنی کسی یا چیزی است که خداوند برای مردم باقی گذاشته است و معنای عام دارد لذا یکی از مهمترین آنها کسی است که خواهد آمد و جامعه را پر از عدل و داد می‌نماید.
در نیز در حدیثی از امام باقر داریم که می فرمایند: زمانی که حضرت ظهور می‌کند به خانة کعبه تکیه می‌دهد و در خدمتش سیصد و سیزده نفر (یاران به تعداد لشکریان بدر) حضور پیدا می‌کنند. اول سخن حضرت آیه شریفه است: «بَقِیةُ‌اللهِ خیرٌلکُم اِنْ کُنتُم مُؤمنین». (اِعلام الوری، ص ٤٣٣)