رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه
رمز حیات

آیه امروز:

مَا اتَّخَذَ اللَّهُ مِنْ وَلَدٍ وَمَا کَانَ مَعَهُ مِنْ إِلَهٍ إِذًا لَذَهَبَ کُلُّ إِلَهٍ بِمَا خَلَقَ وَلَعَلَا بَعْضُهُمْ عَلَى بَعْضٍ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یَصِفُونَ 91 مومنون
خدا هرگز فرزندی برای خود برنگزیده، و معبود دیگری با او نیست که اگر چنین می‏شد هر یک از خدایان مخلوقات خود را تدبیر و اداره می‏کردند و بعضی بر بعضی دیگر برتری می‏جستند (و جهان هستی به تباهی کشیده می‏شد) منزه است خدا از توصیفی که آنها می‏کنند.

رمز حیات

رمز حیات

طبقه بندی موضوعی

رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه

حدیث شماره 1 باب تفاوت بین رسول و نبی و محدث کتاب حجت اصول کافی

 

زراره گوید از امام باقر علیه السلام درباره فرمایش خداى عزوجل که می فرماید «و او رسول بود و نبى. (51 مریم)» سؤال کردم رسول چیست و نبى چیست؟ فرمودند: «نبى کسى است که در خواب مى بیند و صدا را مى شنود و فرشته را نمى بیند و رسول کسى است که صدا را مى شنود و در خواب مى بیند و فرشته را هم مشاهده مى کند.» عرض کرم جایگاه امام چیست؟ فرمودند: «صدا را می شنود امّا فرشته را نه در خواب می بیند و نه در بیداری.» سپس این آیه را قرائت فرمود «پیش از تو هیچ رسول و نبى و (محدثى [و کسی که با او سخنی گفته شده باشد]) نفرستادیم» ادامه آیه: جز اینکه هر گاه چیزى تلاوت مى ‏نمود شیطان در تلاوتش القاى [شبهه] میکرد پس خدا آنچه را شیطان القا میکرد محو مى‏ گردانید سپس خدا آیات خود را استوار مى‏ ساخت و خدا داناى حکیم است. (52 حج)

 

شرح:

کلمه محدث در قرآن نیست، بلکه در قرائت اهل بیت وارد است، و ممکن است در اینجا به عنوان تفسیر و تأویل آن را اضافه کرده باشند.