رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه
رمز حیات

آیه امروز:

فَأَغْوَیْنَاکُمْ إِنَّا کُنَّا غَاوِینَ ﴿۳۲ صاقات﴾
آنگاه شما را گمراه کردیم، ما خود هم گمراه بودیم‏

رمز حیات

رمز حیات

طبقه بندی موضوعی

رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه

حدیث شماره 2 باب همانا ائمه علیهم السلام به هر کس سود و زیانش را خبر می دادند اگر رازشان را حفظ می کردند کتاب حجت اصول کافی


ابوبصیر گوید به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم از کجا به اصحاب على (علیه السلام) (مصیبت ها) رسید با وجود آنکه از مرگ و مصیبت خود آگاه بودند؟ حضرت بمانند شخص خشمگین به من جواب دادند: :از چه کسى به آن‌ها رسید، جز از خودشان‌؟» عرض کردم آنچه مانع شما از آن می شود ؟ (که مرگ و مصیبت اصحاب خود را بآنها نمى‏گوئید) چیست؟ جانم به فدایت. فرمودند: «این دری است بسته شده، تنها حسین بن على (صلوات اللَّه علیهما) اندکى از آن را گشود.» (که در شب عاشورا شهادت و مصیبت اصحابش را به آنها خبر داد) سپس فرمودند: «اى ابامحمد! همانا اصحاب آن حضرت بر دهان خود لجام و بندى داشتند.»

شرح‏:
علامه مجلسى (ره) پس از آنکه کلمه «ما اصابهم» را به بلا و مصیبت تفسیر کرده چنان که گفتیم، احتمال دیگرى را هم ذکر نموده است و آن احتمال این است که مقصود از «ما اصابهم» قرب و منزلتى است که اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام نزد آن حضرت پیدا کردند و علم منایا و بلایا هم داشتند و حضرت در جواب فرمود: این مقام و منزلت را آنها به واسطه قابلیت و استعداد خویش بدست آوردند زیرا راز نگهدار بودند، شما توقع دارید که به آن مقام و علوم برسید اما چون راز نگهدار نیستید قابلیت ندارید.