رمز حیات

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر اعوانه وانصاره والمستشهدین بین یدیه

رمز حیات

آیه امروز:

سوره ابراهیم آیه 36

رَبِّ إِنَّهُنَّ أَضْلَلْنَ کَثِیرًا مِنَ النَّاسِ فَمَنْ تَبِعَنِی فَإِنَّهُ مِنِّی وَمَنْ عَصَانِی فَإِنَّکَ غَفُورٌ رَحِیمٌ

پروردگارا! آن [بت] ها بسیاری از مردم را گمراه کردند، پس هر کسی از من [که یکتاپرست و حق گرایم] پیروی کند، یقیناً از من است، و هر کس از من نافرمانی کند [شایسته شدنش برای آمرزش و رحمت بسته به عنایت توست] زیرا تو بسیار آمرزنده و مهربانی.

طبقه بندی موضوعی

حدیث شماره ۱ باب ثواب دانشمند و دانشجو کتاب فضل علم اصول کافی

رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس در راهى رود که در آن دانشى جوید، خدا او را به راهى بسوى بهشت برد. همانا، فرشتگان براى دانش‌آموز بال هاى خود را به نشانه رضایت و خشنودى از او مى ‌گسترند و اهل زمین و آسمان تا ماهیان دریا براى دانشجو آمرزش الهى مى‌طلبند. و برترى عالم بر عابد مانند برترى ماه شب چهارده است بر ستارگان دیگر و به راستى علماء وارث پیامبرانند زیرا پیامبران بجاى زر و دینار،د انش به ارث گذاشتند. پس هر که از دانش ایشان برگیرد بهره فراوانى گرفته است.

شرح:
باید توجه داشت که این کلام معصوم به آن معنى نیست که پیامبران بعد از خود مال و ثروتى به ارث نمى‌گذارند که فرزندان ارث برند زیرا آنها هم از نظر زندگى بشرند و مانند دیگران و محکوم به همان قوانینى هستند که خداوند براى انسان ها آورده است و در تاریخ مى‌بینیم که ابوبکر وقتى در برابر فاطمه زهراء قرار گرفت که ادعاى ارث فدک را داشت از همین نکته استفاده کرد و دیگران را فریفت و به فاطمه گفت: پدرت فرموده که ما پیامبران از خود چیزى به ارث نمى‌گذاریم تا وارثى داشته باشیم ولى اگر طالب مالى من از مال شخصى خود به شما مى‌دهم و فدک جزء اموال عمومى است و مربوط‍‌ به شما نیست و فاطمه در پاسخ جواب دندان‌شکنى داد به اینکه پدرم هیچگاه سخنى برخلاف قرآن و وحى نمى‌گوید و این قرآن است که مى‌فرماید: و سلیمان وارث سلطنت و ملک داود شد (۱۶ نمل) که سرانجام ابوبکر با این سخن دندان‌شکن نتوانست حرفى بزند و محکوم شد.